عنوان کامل پایان نامه :

 پیاده سازی الگوریتم بهینه سازی کلونی مورچه در مکانیابی پناهگاه­ های اسکان موقت بعد از زلزله

قسمتی از متن پایان نامه :

1-1-1-1-  گنجایش

معیار مهم دیگری که در انتخاب یک محل امن در این پژوهش از آن بهره گیری شده می باشد، گنجایش آن مکان می­باشد. با در نظر داشتن اینکه در پناهگاه اسکان موقت مدت زمان اقامت کوتاه و در حد کمتر از شش ماه می­باشد و در صورت لزوم تدابیر لازم برای اقامت طولانی مدت اتخاذ می­گردد، سرانه هر نفر با در نظر گرفتن استاندارد­های مختلف در کشور ژاپن 5/2، 2، 65/1متر مربع به ازاء هر نفر  و آمریکا 2 مترمربع به ازاء هر نفر، (XU, et al., 2008)، در این پژوهش برابر با 2 متر مربع در نظر گرفته شده می باشد. در این پژوهش مهمترین معیار سازگاری هر مکان امن گنجایش آن در نظر گرفته شده می باشد و به این شکل مکانی که وسعت بیشتری نسبت به مکان­های دیگر داشته باشد، از احتمال بیشتری برای انتخاب شدن برخوردار خواهد بود.

داده­های سازگار و ناسازگار برای محاسبه تناسب مکانی[1] پناهگاه­های اسکان موقت در این پژوهش بهره گیری می­شوند. سری دیگر داده­ها که در مدل مکان­یابی و تخصیص مورد بهره گیری قرار می­گیرند، شامل نقاط تقاضا (بلوک­های جمعیتی) و نقاط تسهیلات (مکان­های امن) می­باشند. مکان­هایی که به گونه بالقوه امکان انتخاب به عنوان محل اسکان موقت را دارا می­باشند از لایه 1:2000 شهر کرمان استخراج شده­اند که در ادامه به تشریح این داده­ها  پرداخته می گردد.

1-1-2-  بلوک­های جمعیتی(نقاط تقاضا)

هر چه تراکم جمعیتی در شهر کمتر باشد، و این تراکم به گونه متعادل در سطح شهر توزیع شده باشد، آسیب­پذیری شهر در برابر زلزله کمتر خواهد بود. البته این وضعیت ایده­آل درکمتر جایی در دنیا هست. برعکس تراکم جمعیتی بالا در شهر هم موجبات بالا رفتن تلفات در لحظه زلزله خواهد گردید، و هم کار امداد­رسانی، اسکان موقت و اسکان دائم را با مشکل مواجه خواهد نمود. شهر کرمان در حال حاضر جمعیتی بالغ بر 621394 نفر دارد و با در نظر داشتن مساحت کنونی 122 کیلومتر مربع تراکم جمعیت فعلی شهر کرمان معادل 5093 نفر در کیلومتر مربع می­باشد، که با در نظر داشتن وضعیت کلی شهر از نظر طبقات ارتفاعی ساختمان­ها، دارای تراکم جمعیت مناسبی می­باشد. با در نظر داشتن این نکته که آخرین سرشماری نفوس و مسکن در سال 91 انجام گرفته می باشد، اما به دلیل آماده نبودن اطلاعات نقشه­ای و دقیق بلوک­های جمعیتی جدید، به ناچار از اطلاعات لایه بلوک جمعیتی سال 85 مرکز مدیریت بحران کرمان بهره گیری شده می باشد. جمعیت شهر کرمان با در نظر داشتن اطلاعات مذکور، 448335 نفر می­باشد که در 5938 بلوک ساختمانی به عنوان نقاط متقاضی خدمات، مستقر می­باشند. فاصله شبکه­ای هر مکان امن(321 مکان) با هر بلوک جمعیتی(5938 بلوک) با تحلیل­ شبکه محاسبه و پس از نرمال سازی، وارد پایگاه داده شده می باشد. همانگونه که در شکل 4-8 نظاره می­گردد، تراکم جمعیت در شهر کرمان با در نظر داشتن طبقات ساختمان­های شهر در همه بلوک ها تقریبا برابر می­باشد.

[1] Site Suitability

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

    شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

  • چگونه می توان الگوریتم ACO را در مکانیابی پناهگاه های اسکان موقت پیاده سازی نمود؟
  • آیا امکان تلفیق الگوریتم ACO با روشهای ارزیابی چند معیاره هست؟
  • چگونه می توان تخصیص جمعیت را همزمان با مکانیابی اماکن اسکان موقت در نظر داشت؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه