عنوان کامل پایان نامه :

 تحلیل اثرات سالخوردگی بر بازدارندگی توسعه اقتصادی و اجتماعی روستاهای بخش جلگه رُخ تربت حیدریه

قسمتی از متن پایان نامه :

با در نظر داشتن جدول 15-3 این نتیجه حاصل می­گردد که اندازه فعالیت دامداری در دو دهستان بالارخ و پایین رخ بیشتر از دهستان میان رخ می­باشد؛ همانطور که در تبیین جدول 14-3 تصریح گردید، فعالیت­های زراعی در دهستان بالارخ و میان رخ کمرنگ­تر از دهستان پایین رخ بود و از آنجا که اقتصاد روستا معمولاً وابسته به زراعت و دامداری می باشد، با نبود زمینه­های زراعت، روستاییان زمینه بیشتری برای فعالیت دامداری فراهم می­کنند که این اقدام در این دو دهستان نیز انجام شده می باشد.

همچنین معمولاً خانوارهای روستایی در طی سال به نگهداری تعدادی طیور بومی و ماکیان می­پردازند و گاهی نیز به صورت مجموعه­ای بزرگ به نام مرغداری اقدام به پرورش مرغ تخمی یا گوشتی می­نمایند. در بخش جلگه­رخ تعداد 11 مرغداری (مرغ گوشتی) هست که در جدول 16-3 به تفکیک دهستان و ظرفیت هر واحد نشان داده شده می باشد (سازمان جهاد کشاورزی تربت حیدریه، 1391: 60).

به علاوه یک واحد مرغداری به صورت مرغ تخمی در دهستان میان­رخ با ظرفیت 13000 قطعه مرغ هست که تخم آنها را در سطح شهرستان و منطقه توزیع می­کنند (همان: 61).

2-1-6-3-1-3-  صنایع روستایی

صنعت به عنوان یکی از زیر بخش­های اقتصاد عبارت می باشد از اقدام تغییر شکل دادن اشیاء خام به اشیایی که به نحوی دیگر مورد بهره گیری قرار می­گیرند. این تعریف شامل همه صنایع و ساخته­های خانگی و صنایع دستی نیز می­گردد (دریو، 1371: 579).  رونق صنایع در هر ناحیه­ای بستگی به عواملی از قبیل اندازه سرمایه، مواد اولیه، بازار مصرف، حمل و نقل، نیروی انسانی و … دارد. منطقه مورد مطالعه نیز با رونق اقتصاد بازار و ارتباط تجاری با شهرهای بزرگ، از سالهای 1367 به بعد با احداث صنایع تبدیلی بخش کشاورزی و … مورد توجه قرار گرفت. اولین کارگاه صنعتی جدید به نام کارخانه تولید فرآورده­های لبنی محمد حسین مهدیزاده صفار در روستای سرهنگ با ظرفیت سالانه 240 تن فرآورده­های لبنی در سال 1370 به بهره­برداری رسید. پس از آن در طول این مدت تعداد 38 واحد صنعتی جواز تأسیس برای فعالیت از مدیریت صنایع روستایی اخذ نموده که در روستاهای مختلف منطقه پراکنده شده­اند؛ اما بیشتر آنها در ناحیه صنعتی شهر رباط سنگ تمرکز یافته­اند (سازمان جهاد کشاورزی تربت حیدریه، 1391: 69). مسلماً وجود صنعت در هر منطقه می­تواند اشتغالزایی و به تبع آن نگهداشت جمعیتی را سبب گردد. چنانچه در منطقه مورد مطالعه نیز صنایع افزایش یابند علاوه بر نگهداشت جمعیت، شاهد بازگشت مهاجرین روستایی به منطقه خواهیم بود که این مهم از بروز سالخوردگی جمعیت روستایی جلوگیری خواهد نمود.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

– چه تفاوتی بین سطح توسعه اقتصادی روستاهای با ترکیب سنی جوان و سالخورده در بخش جلگه رخ هست؟

– چه تفاوتی بین سطح توسعه اجتماعی روستاهای با ترکیب سنی جوان و سالخورده در بخش جلگه رخ هست؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه

دسته‌ها: پایان نامه های ارشد