پیاده سازی الگوریتم بهینه سازی کلونی مورچه در مکانیابی پناهگاه­ های اسکان موقت بعد از زلزله

قسمتی از متن پایان نامه :

1-1- الگوریتم بهینه سازی کلونی مورچه[1]

الگوریتم ACO یک خانواده از مجموعه الگوریتم های فراابتکاری می باشد که برای حل طیف وسیعی از مسایل سخت(TSP,QAP,…) به کار گرفته می گردد ( Dorigo, et al., 2002). دراین بخش به معرفی منشاء این الگوریتم، ساختار کلی و اعضای اصلی این خانواده پرداخته می گردد.

1-1-1-  منشاء زیست شناسانه الگوریتم کلونی مورچه ها

یکی از مسائلی که حشره شناسان روی آن پژوهش کرده­اند این می باشد که چگونه موجوداتی نابینا نظیر مورچه­ها می­توانند مسیر کوتاهتر از آشیانه به طرف منبع غذا و بالعکس را بیابند؟ نتیجه این تحقیقات این بود که یک مورچه خود به تنهایی در مسیر های کاملا تصادفی حرکت می کند و در حالیکه این امر در مجموعه­ای از مورچه ها صدق نمی کند. مجموعه مورچه ها به هنگام حرکت به واسطه محیط تبادل اطلاعات می کنند. هر مورچه به هنگام حرکت مقداری فرومون (در مقادیر متفاوت) بر روی زمین از خود بر جای می گذارند. مورچه­ها از راه استشمام این ماده شیمیایی برای تبادل اطلاعات آن­ها در مورد مسیرها بهره گیری نموده و مسیری مناسب را انتخاب می کنند.

در مجموعه­ای از مورچه­ها، مورچه­ای که با ردپای فرومونی مواجه می­گردد، می تواند آنرا شناسایی کرده و تصمیم بگیرد که کدام مسیر را با احتمال بیشتری انتخاب کند. همین مورچه با حرکت در مسیر فرومون دار، آنرا با فرومون ترشحی خودش تقویت می­کند. این رفتار جمعی مورچه ها سبب ایجاد رفتار خودشتاب دهنده[2] شده و همین امر سبب می گردد تا مورچه­های بیشتری مسیر مناسب را انتخاب نمایند. فرایند خود شتاب دهنده فرایندی می باشد که خودش راتقویت می کند و همین امر سبب هم­گرایی سریع الگوریتم می­گردد. به دلیل افزایش تردد در مسیر مناسب تر، این مسیر بعد از مدت زمان گذرایی[3] توسط فرایند زنجیر وار بازخورد مثبت[4] تقویت شده و بیشتر مورچه­ها آنرا برای حرکت انتخاب می نمایند. این رفتار طبیعی مورچه­های طبیعی منشا الگوریتم های مورچگان می باشد ( Dorigo, et al., 2004).

فرومون­ریزی و دنبال کردن آن توسط تعدادی از گونه های خاص مورچه­ها در شرایط کنترل شده آزمایشگاهی، توسط محققین زیادی انجام گرفته می باشد. یکی از این آزمایشهای با ارزش بوسیله دنوبورگ و همکارانش طراحی و انجام شده می باشد. (Goss, et al., 1989; Deneubourg, et al., 1990)  در این آزمایش که به آزمایش پل دوگانه[5] معروف می باشد، از یک اتصال دهنده بین غذا و لانه مورچه ها بهره گیری نمود( Dorigo, et al., 2004).

[1] Ant colony optimization

[2] Autocatalytic

[3] Trnsition time

[4] Possetive Feedback

[5] Double bridge experiment

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

  • چگونه می توان الگوریتم ACO را در مکانیابی پناهگاه های اسکان موقت پیاده سازی نمود؟
  • آیا امکان تلفیق الگوریتم ACO با روشهای ارزیابی چند معیاره هست؟
  • چگونه می توان تخصیص جمعیت را همزمان با مکانیابی اماکن اسکان موقت در نظر داشت؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه