شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

 پیاده سازی الگوریتم بهینه سازی کلونی مورچه در مکانیابی پناهگاه­ های اسکان موقت بعد از زلزله

قسمتی از متن پایان نامه :

1-1-1-  مکانیابی در GIS

سیستم اطلاعات جغرافیایی برای حل مسائل متعدد در زمینه تصمیم­گیری در ترکیب با هوش مصنوعی پیشرفت­های زیادی پیدا کرده می باشد. (Li, et al., 2009)

الگوریتم­های هوشمند در GIS قابلیت آن را در قاعده مندکردن تصمیمات به گونه مناسبی ارتقاء بخشیده­اند که برنامه ریزی مکانی پیچیده و بهینه­سازی منابع از آن جمله می باشند (Birkin, et al., 1996) . به عنوان مثال الگوریتم های فراابتکاری ترکیبی چند هدفه می توانند برای توسعه مدلهای بهینه­سازی ترکیبی جهت ناحیه­بندی مکانی بهره گیری شوند (Bong, et al., 2004). مکانیابی یک مسئله مهم در برنامه ریزی شهری به شمار می رود. به همین دلیل مطالعات زیادی در این زمینه برای حل آن انجام گرفته می باشد  (Kiefer, et al., 1973; Dobson, 1979; Hansen, et al., 1997; Kariv, et al., 1979).

مکانیابی، که یکی از وظایف اصلی توابع GIS می باشد، عبارتست می باشد از یافتن بهترین محل برای قرار گیری یک یا چندین تسهیلات. مکانیابی معمولا با پارامترهای مکانی متعددی همراه می­باشد. این مسئله تصمیم­گیری زمانی پیچیده می­گردد که انتخاب یک ترکیب N تایی بهینه در یک فضای جستجوی گسترده بایستی صورت پذیرد و یافتن بهترین جواب مستلزم مطالعه ترکیبات متعدد و بیشماری می باشد  ( Li, et al., 2009). به علاوه، بیشتر روش­های معمول در این زمینه در مواجه با هزاران نقطه تقاضا و سایت با مشکل مواجه می شوند (Church, 1999). جستجوی این مکان­ها از آنجایی پیچیده می گردد که تمامی این سایتها با یکدیگر در ارتباط هستند و بهینه سازی بایستی همزمان بروی آنها انجام گیرد. تاثیرات ترکیبی این مکانهای انتخاب شده، با بهره گیری از توابع مطلوبیت قابل ارزیابی می باشد. هدف حداکثرسازی مقدار این توابع تحت یکسری معیارهای سودمندی می باشد. تاثیر مکانهای امن بروی یکدیگر زمانی محرز می گردد که وجود یک مکان مشابه در یک گروه در مقایسه با گروه دیگر تاثیر بسزایی در مقدار تابع هدف دارد و مطالعه شرایط مختلف ترکیبات در مقایسه با یکدیگر با روشهای ریاضی به علت اینکه فضای جستجو به صورت نمایی افزایش می یابد، عملا غیر ممکن می باشد. پس روش­های فراابتکاری در حل این مسئله با در نظر داشتن اینکه تمامی فضای مسئله را جستجو نمی کنند می تواند گره گشا باشد ( Li, et al., 2009).

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

  • چگونه می توان الگوریتم ACO را در مکانیابی پناهگاه های اسکان موقت پیاده سازی نمود؟
  • آیا امکان تلفیق الگوریتم ACO با روشهای ارزیابی چند معیاره هست؟
  • چگونه می توان تخصیص جمعیت را همزمان با مکانیابی اماکن اسکان موقت در نظر داشت؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه