پیاده سازی الگوریتم بهینه سازی کلونی مورچه در مکانیابی پناهگاه­ های اسکان موقت بعد از زلزله

قسمتی از متن پایان نامه :

1-1-1-  نتیجه گیری:

بر اساس آن چیز که در مورد زمین شناسی و  جایگاه کرمان نسبت به سوابق تاریخی لرزش و گسل های منطقه و همچنین تحلیل خطر لرزه­ای شهر کرمان با روشهای احتمالاتی و تحلیلی که (حسن زاده، 1385) انجام گرفته می باشد، می­توان نتیجه گرفت که شهر کرمان در یکی از فعالترین واحدهای لرزه زمین ساخت واقع شده و گسل­های فعال متعددی در نزدیکی این شهر قرار دارند. تحلیل خطر زلزله به روش احتمالاتی، حاکی از احتمال وقوع زلزله نزدیک به 7 ریشتر در طی هر 10 سال در محدوده ای به شعاع 300 کیلومتر نسبت به شهر کرمان می باشد. در عین حال، با در نظر داشتن شدت ناشی از زلزله های مرتبط با گسل­های کرمان- زنگی آباد، شمال کرمان و اختیارآباد به دلیل مجاورت این گسل­ها با شهر کرمان برآورد می­گردد که بخش­های وسیعی از شهر تخریب خواهد گردید(حسن زاده و عباس نژاد، 1385). مطالب مطرح شده بیش از پیش ضرورت پژوهش در زمینه اقدامات پیشگیرانه و اقدامات اساسی جهت مدیریت بحران احتمالی زلزله، در شهر کرمان را نشان می­دهد. با در نظر داشتن اینکه تنها پژوهش صورت پذیرفته در زمینه اسکان موقت مربوط به مکانیابی پناهگاه­های اسکان موقت در منطقه چهار شهر کرمان با بهره گیری از AHP می باشد، و از آنجا که لزوم انجام تحقیقی گسترده تر در کل سطح شهر کرمان احساس می گردد، با همکاری مرکز مطالعات و پژوهش مدیریت بحران شهر کرمان این پژوهش صورت گرفته می باشد.

 

سیستم­های اطلاعات جغرافیایی در کشورهای مختلف، در  بحران­های مختلفی مانند آتش سوزی جنگل­ها، سیلابها، نشت مواد خطر ناک، وقایع تروریستی، زلزله­ها، فوران آتش فشان­ها، طوفان­ها، لغزش­های زمین و غیره مورد بهره گیری قرار گرفته می باشد. در این قسمت به چند مورد تحقیقات صورت گرفته در زمینه اسکان موقت در ایران و جهان تصریح می گردد.

  • پروژه اسفر[1] (2011) در کتابی با عنوان منشور بشر دوستانه و حداقل استانداردهای امداد رسانی در بحران، حداقل استاندارد های لازم جهت مواجه با حوادث طبیعی را نام برده می باشد. در فصلی از این کتاب که به اسکان موقت آسیب دیده گان از بلایای طبیعی اختصاص یافته، استاندارد­های لازم برای مکان مناسب آسیب دیده­گان معرفی کرده می باشد که می توان به فاکتورهایی همچون: امنیت، بهداشت، فاصله تا هر نوع خطر بالقوه و بالفعل، دسترسی به امکانات عمومی مانند آب، غذا، مدارس و ادارات دولتی تصریح نمود.

[1] Spher project

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

  • چگونه می توان الگوریتم ACO را در مکانیابی پناهگاه های اسکان موقت پیاده سازی نمود؟
  • آیا امکان تلفیق الگوریتم ACO با روشهای ارزیابی چند معیاره هست؟
  • چگونه می توان تخصیص جمعیت را همزمان با مکانیابی اماکن اسکان موقت در نظر داشت؟
  • شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه