عنوان کامل پایان نامه :

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

 پیاده سازی الگوریتم بهینه سازی کلونی مورچه در مکانیابی پناهگاه­ های اسکان موقت بعد از زلزله

قسمتی از متن پایان نامه :

1-1-  اجرای گام­های مکانیابی و تخصیص در پژوهش حاضر

همان­گونه که در بخش 2-5-8 تصریح گردید، الگوریتم بهینه­سازی کلونی مورچه اولین بار برای حل مسئله TSP مورد بهره گیری قرار گرفته می باشد. طبق ساختار ارائه شده در بخش 2-5-6، و با در نظر داشتن اینکه می­توان الگوریتم ACO را طبق شرایط مسئله مورد پژوهش تطبیق داد، با اعمال تغییراتی در روش حل مسئله TSP مدل مکان­یابی و تخصیص طبق ضوابط خاص خود طراحی شده می باشد.

بدین مقصود بهینه­سازی فرآیند اسکان موقت در سه فاز تعیین مکان­های بهینه امن، تعیین مسیرهای بهینه و تخصیص جمعیت در اماکن هدف صورت می­گیرد (Saadat seresht, et al., 2009). در این بخش به صورت کامل نحوه پیاده­سازی هر یک از مراحل مذکور اظهار شده می باشد.

در پژوهش حاضر، بدلیل بهره گیری از الگوریتم ACO در مکان­یابی و تخصیص، واژه عامل به معنای همان مورچه­ها در الگوریتم ACO می باشد که در اینجا به اسم عامل از آنها نام برده می گردد. گام اول را اینگونه می­توان فرض نمود که یک­سری از عامل­ها در سطح کلان تصمیماتی را به مقصود انتخاب مکان­های امن اتخاذ نموده­اند. حالا بایستی کیفیت انتخاب­های هرعامل، توسط عامل های زیردست که همان بلوک­های جمعیتی در نظر گرفته شده­اند، انجام گیرد. با اختصاص هر بلوک به یک مکان امن در گام سوم، کیفیت این تخصیص در گام آخر مورد مطالعه قرار می­گیرد.

1-1-1-  گام اول:  انتخاب مکان­های امن

در مکان­یابی پناهگاه اسکان موقت با مسئله متفاوتی نسبت به دیگر مسائل مکان­یابی مواجه هستیم. زیرا که مکان­های قابل بهره گیری و مجاز برای این مقصود از قبل شناسایی شده­اند. بر خلاف قاعده معمول، هدف یافتن مکان­­های جدید نیست بلکه بهینه­یابی ترکیبی از مکان­های موجود می باشد. اما با در نظر گرفتن جمعیت شهر و نسبت جمعیت نیازمند به اسکان موقت، نیازی به بکارگیری تمامی آنها نمی­باشد. پس انتخاب یک مجموعه از مکان­های موجود از بین حالت­های مختلف، مسئله ایست که نیازمند بکارگیری روشی مناسب، هدفمند و علمی می­باشد. الگوریتم­های گوناگونی برای انتخاب مکان­های امن هست که از آن نمونه می­توان به روش­های ارزیابی چند معیاره و منطق فازی تصریح نمود که در ادغام با سیستم اطلاعات جغرافیایی از قابلیت­های زیادی در مکان­یابی برخوردار هستند. اما با در نظر داشتن اینکه وجود هر مکان امن در یک ترکیب با ترکیب دیگر کاملا متفاوت می­باشد، روش­های مرسوم قابلیت شبیه­سازی و مطالعه این حالات مختلف را ندارند. این مرحله مهمترین قسمت از فرآیند اسکان موقت می­باشد. به این دلیل که گام­های بعدی و تاثیر آنها در این فرایند، منوط به انتخاب مکان­های مناسب و بهینه برای اسکان موقت می­باشد. در بعضی شهرها با کمبود فضای لازم برای اختصاص بدین مقصود مواجه می­باشیم که بهینه­یابی در اینجا مطرح نمی­باشد. اما در بعضی دیگر با تعدد مکان­های امن روبرو هستیم که انتخاب بهینه آنها از میان کلیه گزینه­ها، امری مشکل و نیازمند روشی دیگر می­باشد که با روش­های موجود امکان پذیر نمی­باشد. اولین مرحله از اجرای گام­های مدل، انتخاب مکان­های امن می­باشد. طریقه کلی اجرای این گام در شکل 4-10 نشان داده شده می باشد.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

  • چگونه می توان الگوریتم ACO را در مکانیابی پناهگاه های اسکان موقت پیاده سازی نمود؟
  • آیا امکان تلفیق الگوریتم ACO با روشهای ارزیابی چند معیاره هست؟
  • چگونه می توان تخصیص جمعیت را همزمان با مکانیابی اماکن اسکان موقت در نظر داشت؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه