عنوان کامل پایان نامه :

 تحلیل اثرات سالخوردگی بر بازدارندگی توسعه اقتصادی و اجتماعی روستاهای بخش جلگه رُخ تربت حیدریه

قسمتی از متن پایان نامه :

کشاورزی

کشاورزی به فعالیت عمده­ای گفته می­گردد که مبتنی بر زراعت، باغداری، دامداری و امور وابسته به آنها می باشد. بر این مبنا کشاورزی به مجموعه­ای از فعالیت­های اقتصادی گفته می­گردد که هدف از آن تهیه نیازهای خوراکی جامعه و تولید مواد اولیه کشاورزی برای دیگر بخشهای تولیدی می باشد.

زراعت

زراعت بخش نسبتاً مهمی از فعالیت­های اقتصادی کشاورزی را به خود اختصاص می­دهد. در واقع زراعت کلیه فعالیت­هایی که به مقصود بهره­برداری از کاشت گیاهان انجام می­گردد و بر حسب منطقه و عوامل مختلف طبیعی و انسانی حاکم بر آن متفاوت می باشد را شامل می­گردد. بی­تردید در اقتصاد بسته آغازین و به گونه کلی جامعه روستایی ناگزیر بود و ترجیح می­داد که نخست به کشت­های اصلی که مستقیماً با حیات وی در ارتباط می باشد، روی آورد.

با در نظر داشتن اطلاعات گرفته شده از سازمان جهاد کشاورزی تربت حیدریه، اصلی­ترین محصولات زراعی جلگه­رخ گندم، جو، یونجه و چغندر قند بوده که به دو صورت کشت آبی و کشت دیم انجام می­گردد؛ البته در دهه اخیر شاهد افزایش زیر کشت زعفران نیز بوده­ایم که مهم­ترین علت آن درآمدزایی مناسب این محصول می­باشد. در سال 1391 مجموع کشت آبی و دیم در منطقه 29125 هکتار بوده می باشد. همانطور که در جدول 14-3  نمایان می باشد دهستان پایین­رخ بیشترین سطح کشت را به خود اختصاص داده (9550 هکتار) و دهستان میان­رخ کمترین رقم (6250 هکتار) را شامل شده می باشد. دهستان پایین­رخ به دلیل دارا بودن اراضی مستعد و حاصلخیز و آب فراوان (چاه­های عمیق) توانسته می باشد رتبه اول را در سطح بخش داشته باشد و دهستان میان­رخ به دلیل اراضی زراعی نامساعدتر و کمبود آب کشاورزی در رتبه پایین قرار گرفته می باشد و این شرایط سبب جذب جمعیت بیشتر در دهستان پایین رخ شده می باشد. جدول 14-3 سطح زیر کشت (آبی و دیم) و نیز اندازه برداشت پنج محصول عمده در منطقه به تفکیک دهستان نشان داده شده می باشد (سازمان جهاد کشاورزی تربت حیدریه، 1391: 35).

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

– چه تفاوتی بین سطح توسعه اقتصادی روستاهای با ترکیب سنی جوان و سالخورده در بخش جلگه رخ هست؟

– چه تفاوتی بین سطح توسعه اجتماعی روستاهای با ترکیب سنی جوان و سالخورده در بخش جلگه رخ هست؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه